انتشارات مدرسه با هدف بازخوانی آثار قدیمی ادبیات فارسی برای کودکان که عمدتاً در دوره‌ی قاجاریه برای نخستین بار به چاپ رسیده‌اند، مجموعه‌ی «گنجینه تاریخ ادبیات کودک و نوجوان ایران» را منتشر می‌کند در همین راستا اولین جلد از این مجموعه بیست جلدی با عنوان«تأدیب الأطفال» به کوشش سید علی کاشفی خوانساری منتشر شد.

 به گزارش روابط عمومی انتشارات مدرسه؛ «تأدیب الأطفال» نوشته محمود مازندرانی ملقب به مفتاح الملک از پیشگامان تألیف کتاب‌های نوین کودکان در ایران در انتشارات مدرسه به همراه مقدمه‌ای در معرفی آن بازنشر شد.

مفتاح الملک از پیشگامان تألیف کتاب‌های درسی در ایران، دایی نمیا یوشیج و برادر زن کمال الملک بوده است. وی که از مؤسسان «انجمن معارف» بود، «تأدیب الاطفال» را در۳۴ سالگی تألیف کرده است. سردبیری روزنامه معارف از دیگر فعالیت‌های اوست. از وی به عنوان نخستین نویسنده کتاب فارسی‌آموز کودک در ایران و بازنویس و گزینش‌گر متون کهن کودکان نیز یاد می‌کنند.

«تأدیب الآطفال» مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه و حکایات آموزشی و نصیحت‌گونه برای کودکان است که مؤلف ادعا کرده آن را از روی نسخه عربی کتابی که اصل آن فرانسوی بوده، ترجمه کرده است. شیوه تصویر‌گری در این کتاب روایی است و به شیوه نگارگری ایرانی، شخصیت اصلی هر تصویر بزرگ‌تر از بقیه کشیده شده و مطابق پرده‌خوانی‌ها گاهی هر تصویر شامل دو یا سه قاب جداگانه از حوادث مختلف است. این کتاب در سال ۱۲۹۳ در تهران و در قالب چاپ سنگی منتشر شده است.

«تأدیب الأطفال» در ۲۸۰ صفحه و به قیمت ۲۰۰۰۰ تومان در فروشگاه‌های سراسر کشور در دسترس مخاطبان قرار دارد.